logo
Hoşgeldiniz! forumda paylaşım yapabilmeniz için Giriş yap Yada Üye ol.

Bildirim

Icon
Error

RUNO Offline
#1 Gönderildi : 20 Ağustos 2009 Perşembe 15:40:18(UTC)
RUNO

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)

Özellikle denizde avlananların mutlaka ogün eve döndükten sonra makine ve kamışlarını tatlı su ile yıkayıp kurulamalarını tvsiye ederim.
ismail34 Offline
#2 Gönderildi : 07 Eylül 2009 Pazartesi 03:04:54(UTC)
ismail34

Herkeze selam.Her sene sezon boşluğunda balık takımlarıma bakım yaparak sevişirim.Sizlere makina içi yağı tavsiye etmek istiyorum.
1-Kauçuklu gres yağı 1 çorba kaşığı(silme)
2-ucuzundan vazelin 1 tatlı kaşığı (silme)
3-Ucuzundan gliserin 6-7 damla
4-Kauçuklu 30 numara motor yağı 2 tatlı kaşığı
5-Ucuzundan Motor katkı yağı 1 çay kaşığı
Yemek tarifi gibi oldu ama mayamız Trakya.İşimiz gücümüz gırtlak beyaaav.Te bu kaaa
ismail34 Offline
#3 Gönderildi : 07 Eylül 2009 Pazartesi 03:08:20(UTC)
ismail34

Beni af edin önceki tarifim çooook çok iyi karıştırılcak.unuttum ıhtıyarlık işte Herkeze selam.
bozkurt112 Offline
#4 Gönderildi : 14 Eylül 2009 Pazartesi 03:54:04(UTC)
bozkurt112

makina iç dişli takımı icin dimi abicim
ismail34 Offline
#5 Gönderildi : 14 Eylül 2009 Pazartesi 08:11:44(UTC)
ismail34

Herkeze selam.Evet Sn.Mustafa kardeşim.Bu yağı SUYUN SAKINCA YARATTĞI HER YERDE KULLANABİLİRSİN.Mesela ençok balıkçıların yakındığı şey misinayı makaraya saran V kanallı minik makara 15 günde bir kere yağlanmazsa kilitlenip bozulur.Bu yağ en çok oraya yararlı.Makina içine senede bir baksanızda olur.Arıza olmadıkça içini açmayın.Bir selpağı bu yağla hafif nemlendirin ve kamışınızı iyice silin.Hem yeni gibi olacak hem de fincanlarınız paslanmayacak.Birşey daha kardeşlerim makinanızı yıkarken sakın ola ki benzin kullanmayın.MAZOT KULLANIN.Çünki parçalar kurusada incecik bir yağ filmi bırakır.(Kemik DİZELCİ)olduğum nasılda belli.
ismail34 Offline
#6 Gönderildi : 15 Eylül 2009 Salı 00:40:26(UTC)
ismail34

1- MAKİNALARIN SÖKÜLMESİ :

Makinaları sökmeye başlamadan önce ameliyat aletlerinin sterilizesi gibi çok temiz olup tamamı önümüzde düzgünce durmalı.Sırası ile sökülüp sıra ile dizilmeli ki montajda şaşırma yada parça arttırılmamalı.Vidalar hem yıldız hemde düz tornavida başlı oluyor artık.Önce yuvasına tam oturan düz tornavida ile çeyrek tur(çıt diye ses gelir)açılır.Sonra yıldızla sökülür.İlk çıtlamayı yıldızla yapmaya kalkarsanız vidanın başı bozulur.Çok kötü bir iş açarsınız başınıza.Vidaları sırası ile uzaktan uzağa önce hepsini çeyrek tur sökün.Sakın tamamını sökmeyin.Diğer vidalara kasıntılı yüklemiş olursunuz.Olmayan bir arıza başlatırsınız.Söktüğünüzü mazot tasında eski diş fırçası ile fırçalayın.İki üç kat selpak üzerine sıraya dizin.Yıkama ve silme esnasında zorlanma, kazıma, parça kırılması ve de çeşitli arıza sebepleri bulunur.Zorlama ve kazıma ya hatalı montajdan yada aşırı yüklenmeden olur.(Kardeşlerim,makinaların kalama tabir edilen debriyajı var.Onu biraz gevşek bırakın ne olur.)Debriyajı gevşek makina zarar görmez.Misina kopmaz.Kamış kırılmaz.Kısacası balığı kaçırmazsınız.

2- MAKİNANIN MONTAJI  :

Sökerken sıraya dizdiğiniz parçaları en sondan başlayarak montaja başlayın.Parçaların çalışan yerlerini yemek tarifi gibi verdiğim yağdan hafifçe yağlayın.Yerine taktığınız parçanın rahat çalıştığından emin olun.En sonunda kapak kapatılmadan önce özel yağımdan bolca boğmaca yapılır.Zaten makina fazlasını kusacaktır.En önemli şey kapağın montajı.Bütün vidalar elle tutturulduktan sonra yine uzaktan uağa şartı ile vidaların boşluğu alınır.Vidanın kapağa deydiğini hissettiğiniz an çeyrek tur sökün(gevşetin.).Bütün vidalara aynı işlem yapılır.İlk vidamızdan başlayarak vidalar kapağa hafifçe basacak kadar sıkılır.Makinanın çevirme kolu takılıp rahat dönüp dönmediği kontrol edilir.Rahatsa mesele yok.Yıldız tornavida ile iyice sıkılır.En son düz tornavida ile iyice sıkım tekrarlanır.Makina eski fanila gibi pamuklu bezle iyice silinir.İnanın kardeşlerim yeni gibi olur.   TEEE  BUUUU KAAA.
sancakbeyi Offline
#7 Gönderildi : 17 Eylül 2009 Perşembe 03:40:41(UTC)
sancakbeyi

6 Mesajına Toplam 6 Kere Teşekkür Edildi.
Size İsmail Abi Diyeceğim Çünkü Bende Batı Trakyanın Adana Versiyonuyum. Köken Selanik. Verdiğiniz Bu Yararlı Bilgiler İçin Çok Teşekkürler .
Saygılarımla
Türker MANGA
Kozan/ADANA
ismail34 Offline
#8 Gönderildi : 17 Eylül 2009 Perşembe 04:24:55(UTC)
ismail34

Herkeze merhaba.Geçmiş kandiliniz mübarek olsun.Sn.Türker Manga kardeşim rica ederim.İnşallah hayırlı olur tariflerim.Sancakbeyi ismini gördükçe bu bizim kızanların ismi deyip mutlaka bir bulaşıklığı vardır diye tahmin yürütüyordum.Bölgen beni şaşırttı.Şimdi iş aydınlandı.Benimde ana tarafım Selanik.Konya kara keçililerden kalkma olduğumuzu söyler agalarımız.Baba tarafı da Boludan kalkma Deliormanlı.Anlyacağın SAF KAN MUHACIR KIZANIYIM.Muhacırlık hem mubarek insan ATAMIZIN,hem de PEYGAMBERİMİZİN SAV.lütfuna mazhar olmuştur.Bununla gurur duyup onlara layık olmak için çok çalışıp örnek insanlar olmalıyız.Olacağımızdan da eminim.TEKRAR SELAMLAR.
ismail34 Offline
#9 Gönderildi : 17 Eylül 2009 Perşembe 05:41:15(UTC)
ismail34

Herkeze selam.REMİXON RELİX TORNADO 60'lık kullanan arkadaşlarım varsa lütfen görüşlerinizi paylaşırmısınız.Tatlı su avcılığına da başlamak istiyorumda.Teşekkürler şimdiden.RASTGELE.
ismail34 Offline
#10 Gönderildi : 11 Ekim 2009 Pazar 14:41:19(UTC)
ismail34

Herkeze merhaba.Hangi takımım olursa olsun en fazla bir olta takımımı bir hafta kullanırım.Sonra iğnelerini fırdöndülerini kurşununu vs.'lerini alıp yeniden yeni misina ile bağlarım.Hatta makinamdaki misinamdan da bazen bir bazen iki kulaç keser atarım.Çünkü o misinalar sertleşip gevriyor.Kopmaya çok müsait oluyor.Bazende zedelenip zayıflamış olabiliyor.Zaten kısmetsizim.Bir türlü balık almakta şanssızlık yaşıyorum.Gelen balığıda takımımın berbatlığı yüzünden kaçırmak istemem.Hem evde (Çamaşır bulaşık nöbeti bende olmadığında) hoşça vakit geçirmek için yeni takımlar yaparım.Herkeze selamlar.RASTGELE.
orenli Offline
#11 Gönderildi : 11 Ekim 2009 Pazar 23:56:25(UTC)
orenli

abi ben makinalarımı en ufak detayınıa kadar söküp temizliyorum
ismail34 Offline
#12 Gönderildi : 12 Ekim 2009 Pazartesi 00:32:06(UTC)
ismail34

Sn.Örenli emşerim tebrikler makinalarına iyi baktığın için.Sana hemşeri kıyağı geçeyim.Makina parçalarını mazotla iyice fırçaladıktan sonra iyice silersin.Çalışan yerleri parlak olur.Parçanın bir tarafı daha az parlaksa ya boşluk fazla yada o parça salgılı çalışıyor demektir.Tornacı deyimi kullandım kusura bakma.O parçanın yatağının dışına (sakın içine değil.)Az sürtünen yönüne (buzdolabında yiyecek saklama)alüminyum folyasından yatağın enine boyuna göre şerit kesip ince yağla yağlayıp dikkatlice o yatağı oturturum.O parçanın ekseni doğrulmuş olur.Bir daha her tarafı aynı parlaklıkta eşit olur.Hem balans azalır.Hemde momenti azalır(çevirme gücü azalır.)Dolayısıyla makinanın fabrikasyon hatası giderilmiş olur.Makinanda uzun ömürlü olur.Lüleburgazlı emşerim te bu kaa. 
ismail34 Offline
#13 Gönderildi : 12 Ekim 2009 Pazartesi 03:59:33(UTC)
ismail34

Herkeze merhaba.Dostlar kimse hakkımda yanlış düşünmesin.Ben doğruluğundan emin olduğum şeyleri yazıp hiç bilgisi olmayana veya az bilgisi olana faydalı olmak istedim.Bazen acaba haddimi aştım mı diye düşünmeye başladım.Lütfen bu konularda bilgisi olanlarda katkıda bulunsun ki yanlız kalmayayım.İnanıyorum ki benim bilgilerim ve tecrübelerimden çok daha fazlası gençlerimizde mevcut.Nasrettin hoca misali göle maya çaldık.Hadi gençler sıra sizde.BEN TÜRK GENÇLİĞİNE ÇOK GÜVENİYORUM.HA GAYRET ASLANLARIM 
ismail34 Offline
#14 Gönderildi : 11 Kasım 2009 Çarşamba 02:50:55(UTC)
ismail34

Herkeze merhaba. 15-20 günlük Çanakkale ve Marmaris gezimde en çok dikkatimi çeken şeylerden biri olta balıkçısı arkadaşlarımın yem keserken kullandıkları kesici aletleri.Kimi falçata (maket bıçağı) kullanıyor.Kimiside rastgele edinilmiş yengenin veya anacığının gözden çıkardığı herhangi bir bıçak.Sayılabilecek kadar az kişide av çakısı veya av bıçağı gördüm.Hemen hemen %90'ı kör olup yem keserken yemi parçalayıp dağıtıyor.Dostlarım,bu konuda önerim olacak sizlere

Nalburlarda saten duvarları zımparalamak için el kadar zımpara kağıdı tutucu plastik bir aparat var.Pek pahalı birşey değil.Onun üzerine önce kalın zımpara kağıdı (bez zımparada olur.)bağlayın.Bıçağınızı aşağı yukarı 15-20 derecelik bir açıyla zımparanın üstüne yatırarak daima bıçağın sırtına doğru çekerek sürtün.Bıçağın ağızında 3-4 mm.'lik bir düzlük oluşana kadar devam edin.Düzlüğü ince zımpara ile kalın çizgilerde kaybolana kadar sürtün.İşleminizin sonuna geldiğini bıçağın ağzında çok ince bir zar ( kılağı ) oluşunca anlaşılır.İşte dostlar kılağı çooook çok tehlikelidir.Onuda ince zımparanızın körelen bölgesinde bıçağın ağzını zımparadan kaldırmadan sadece o zarı birtarafa yatırırsınız.Bu yatırma işi 2-3 saniyelik bir iştir.YATIRMADA ASLA BIÇAĞIN AĞZINI ZIMPARAYA BASTIRMAYIN.Bilediğiniz bıçağı köreltirsiniz.Kılağı bir tarafa yattıktan sonra bıçağınızı birkaç kez ağzına doğru sürtersiniz.Aslında bu işe yağ taşı lazım ama böylede hallolur.Zımparanın üzerinde kıl gibi ince o zar yani kılağı koparak kalır.Bütün bu işlem üc,bej dakika sürer.Ama anlatımı uzun olsada. (Sakın siz denemeyin.)Ben kontrolümü bileğimi yalarım,bilediğim bıçakla kıllarımı traş ediyormu diye bakarım.Ediyorsa tamamdır.Etmiyorsa ince zımparaya biraz daha devam.BIÇAĞINIZ DAİMA KESKİN OLMASI DİLEĞİYLE Selamlar.RASTGELE.
utekdemir Offline
#15 Gönderildi : 18 Mart 2014 Salı 18:58:43(UTC)
utekdemir

Blıkçılık adına herşey vardır burada.
http://goo.gl/vWyhbG
Bu konudaki kullanıcılar
Guest
Forumu Atla  
Bu foruma yeni konular postalayamazsınız.
Bu forumda ki konulara yeni posta gönderemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı düzenleyemezsiniz.
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy veremezsiniz.