logo
Hoşgeldiniz! forumda paylaşım yapabilmeniz için Giriş yap Yada Üye ol.

Bildirim

Icon
Error

Mustafa_UZER Offline
#1 Gönderildi : 01 Ağustos 2009 Cumartesi 23:27:56(UTC)
Mustafa_UZER

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)

Köpeğinize kesinlikle tavuk kemiği vermeyiniz….

Köpekler genellikle et obur hayvanlardır. Tavuk etini de çok severek yerler. Fakat tavuk kemiği içi boş bir kanatlı kemiğidir. Dolayısı ile ağzında bir- iki geveleyip, kemiği kıran köpek bunu çok çiğnemeden yutacaktır. Köpek, kemiği enlemesine kırmaya çalışsa da , tavuk kemiği çoğunlukla boylamasına kırılır. Yani oblik ve sivri kırılır.

Tavuk kemiğinin özelliğinden dolayı da, mide de tam olarak hazmedilemez. Hazmedilemeyen ve sivri kalan kemik, mide ve barsak peristaltizminin ( hareketinin) etkisi ile yolculuğuna başlar, Mideyi genellikle çizerek çıkar ( Gastrit belirtileri bu zamanda oluşur), Barsak kıvrımı boyunca genellikle bata bata çize çize yolculuğuna devam eder. Yani barsak mukozalarını çizer, kanatabilir.( Enteritis belirtileri burada görülür).

Eğer köpek kabız ise veya, peristaltizm şiddetli olursa, kemik bir kıvrım noktasında barsak yüzeyine diklemesine batar kalır. Bu sefer, barsak hareketleri durur ve arkadan gelen dışkı parçaları gittikçe birikir. Ve bir müddet sonra barsak tıkanıklığı meydana gelir. Bu da kendini iştahsızlık, kusma ve ilerleyen bir zayıflama şeklinde ilk hastalık belirtileri başlar.

Ciddiye alınmaz ise sonu ölümdür.
ibrahim 2616 Offline
#2 Gönderildi : 13 Ağustos 2009 Perşembe 20:01:05(UTC)
ibrahim 2616

bilgilendirme için teşekkürler.
aLdirmareis Offline
#3 Gönderildi : 31 Ağustos 2009 Pazartesi 03:58:23(UTC)
aLdirmareis

Bilgilendirme için teşekkürler.Ben bizzat bu hataya düştüm.Musatafa Bey'in saydığı yan etkiler haricinde aşırı protein yüklenmesinden fiziksel gelişimde de sorunlar yaşanabiliyor.
basa Offline
#4 Gönderildi : 08 Eylül 2009 Salı 20:32:42(UTC)
basa

degerli arkadaslar bende lablador rodrevver siyah bır kopek var 6 aylıkken ava cıkardım ıyydı tufek sesınden korkuyordu sımdı ısı gecen tavuklara dadanan atmacaya attım yanımdaydı hatta tarama felan yapıyordu o sura atmacaya 4 el ates ettım ama vurmadım  kopek kuyruk kıstırdı hatta kactı zor sakınlestırdım sımdıde sese alıssın dıye atop patlattım korkmasın dıye seker verdım busefer de korktu suan kopegım 13 aylık  ne yapmalıyım nasıl tufege alıstıra bılırım kafasından bu travmayı nasıl sılebılrım
kurtlarladans Offline
#5 Gönderildi : 10 Eylül 2009 Perşembe 23:44:22(UTC)
kurtlarladans

Teşekkürler bilgilendirmeniz için ama uyarınızın tartışılamaz hale gelmesi için kaynak gösterseydiniz daha iyi olmazmıydı.çünkü bizim işyerindeki köpeğimiz(kangal kırması)haftanın en az 2 günü tavukla beslenir rutin olarak veterinerede götürürüz ama herhangi bir sorunla karşılaşmadık şimdiye kadar...o yüzden muallakta kaldım...
ILHAN HOCA Offline
#6 Gönderildi : 11 Eylül 2009 Cuma 03:42:17(UTC)
ILHAN HOCA

Değerli dostlar merhabalar.
Tavuğun özellikle kalça ve ayak kemikleri  son derece risk taşır. Bu anlamda kesinlikle Mustafa Beye katılıyorum. Bu bölümlerin dışında göğüs, boyun ve kanat bölümlerini rahatlıkla verebilirsiniz. Ayrıca tavuk eti konusundaki bazı yanlış bilgilerinde avcı camiasında var olduğunu biliyorum. Ben köpeklerime aşağı yukarı 10 yıldır mütemadiyen çorbalık tabir edilen tavuk etini çiğ olarak veriyorum. Hiç bir olumsuz durumla karşılaşmadım. Bu durum çevremdeki avcı dostlarımda da aynı.
Sağlıklı avlar temennim ile saygılar sunarım.
ILHAN HOCA Offline
#7 Gönderildi : 11 Eylül 2009 Cuma 03:52:33(UTC)
ILHAN HOCA

Hakan merhaba.
Bir arkadaşın uzak mesafede silah atsın. Bu sırada köpeğin senin yanında ve sevk kayışında bağlı olsun. Her silah atışında sev ve ödüllendir.(Sosis verebilirsin yada sadece sevmek, teskin etmek yeterli olabilir) Duruma göre arkadaşın silah sayısını arttırsın ve aranızdaki mesafeyi kısaltsın. Sonra bu durumu farklı zaman ve meralarda tekrarlayın. Sorun kalmayacaktır.
Saygılarımla.
aDo_28 Offline
#8 Gönderildi : 24 Eylül 2009 Perşembe 00:55:47(UTC)
aDo_28

1 Mesajına Toplam 1 Kere Teşekkür Edildi.
Bilgilendirme için tesekkurler...
karacanemre Offline
#9 Gönderildi : 08 Ekim 2009 Perşembe 13:02:07(UTC)
karacanemre

Bilgilerini paylaşımından dolayı tşk ederim.
Bu konudaki kullanıcılar
Guest
Forumu Atla  
Bu foruma yeni konular postalayamazsınız.
Bu forumda ki konulara yeni posta gönderemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı düzenleyemezsiniz.
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy veremezsiniz.