logo
Hoşgeldiniz! forumda paylaşım yapabilmeniz için Giriş yap Yada Üye ol.

Bildirim

Icon
Error

murat karahan Offline
#1 Gönderildi : 16 Ağustos 2009 Pazar 20:38:59(UTC)
murat karahan

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

Cevat Ergin arkadaşımızın ricası üzerine zamanında yaptığım bir çeviri.

[/b]
İngiltere’de hava değişimleri ve sazanların davranışları ile beslenmeleri üzerindeki olası etkileri[/b]
 
AY
Ayın evrelerinin, sazan avcılığı üzerinde etkileri olup olmadığına dair soru işaretleri ortaya çıkmıştır. Çoğu deniz balıkçısı, en iyi balık avı zamanlarını hesaplamak için solunar tabloları kullanır. Bu tablolar, ayın evreleri, güneş/ay doğum/batımı zamanlarının kombinasyonuna dayanır ve günün çeşitli zaman dilimleri değerlendirilir. Solunar hesaplamalar yapabilen bir bilgisayar programı da mevcut fakat bunlar genelde sadece Kuzey Amerika’da kullanıma uygun. Ayın evrelerinin tatlı su balıklarını nasıl etkilediği konusunda kesin bir bilgi olduğu söylenemez çünkü ortada bir med-cezir etkisi yok.
 
Rüzgar Yönü
Rüzgarın yönünün, sazanların beslenme alışkanlıkları üzerinde doğrudan bir etkisi var. Balıkçılar, sudaki besin maddelerinin, yüzey rüzgarlarına uygun bir şekilde değiştiğini bilir. Sazan, sudaki esnelerin tadını ve kokusunu alarak besin maddelerini izler. Son derece hassas koku alma duyuları sayesinde, suda çözünmüş olan herhangi bir maddeyi algılayabilir ve bunun iyi bir besin kaynağı olup olmadığını belirleyebilirler. Ayrıca sazanın ağzının kenarlarında bulunan kimyasal açıdan hassas hücreler, yiyeceğin iyi ya da kötü olduğunu belirlemelerini sağlar. Rüzgarın etkisiyle sular bir kıyı şeridine çarptığında, alt akıntı dipten yiyeceğin havalanmasına neden olur ve balıkları buraya çeker. Besin azaldığında sazan kıyıdan uzaklaşacak ve kademeli olarak gölün dört bir yanına dağılacaktır. Rüzgardaki bir değişim, balığın rüzgar alan kıyı şeridine yönelmesine yol açacaktır.
 
Balıkçının misinasına çarpan rüzgarın, misina üzerinden suya titreşim ilettiği ve bunun da balıkları yeme çektiği yönünde varsayımlar mevcut. Balık yemi aldığında titreşimleri hisseder ve misinayla birlikte uzaklaşmaya başlar. Rüzgar durduğunda vuruşlar azalmaz fakat sazanın yemi alıp uzaklaşma olayı azalır. Rüzgar yeniden çıktığında hemen sonrasında sazan yemle yine uzaklaşmaya başlar.
 
HAVA BASINCI DEĞİŞİKLİKLERİ
Barometrik basıncın sazanlar üzerinde bir etkisinin olup olmadığına dair araştırmalar yapıldı. Hava basıncı düştüğünde sazanlar genelde hareket etmemeye ve ölü maddelerle beslenmeye başlar. Hava basıncı yükseldiğinde sazanlar daha faal olur ve canlı yemlerle beslenir.
 
HAVA KOŞULLARI
Günümüzde çoğu balıkçı, hava koşullarının yapılan avın niteliğini etkilediğini bilir. Bulutlar, yağmur gibi kötü hava koşulları sazan yakalama ihtimalini artırır. Sıcak havalarda yağmur, suyu soğutur ve oksijen seviyelerini artırır. Bu da suda bir tazelenmeye yol açar ve sazanları yem kokusuna karşı daha hassas hale getirir. Soğuk havanın tam tersi bir etki yaptığı görülür. Sazanlar daha az heyecanlanır ve yakalanmaları zorlaşır. Açık havada, güneş varken sazanın görme yeteneği suyun derinliğine bağlı olarak mükemmeldir. Buna karşın bulutlu havada, sudaki ışık azalır ve balıkçının varlığını gizlemek gibi bir yan etki gösterir.
 
OKSİJEN MİKTARI
Sazan, oksijeni düşük sularda (0.3-0.5 mg/litre), durgun göller veya akarsularda ya da kanalizasyon, sanayi ve zirai toksinler ile atık maddelerin olduğu sularda hayatını sürdürebilir. Sazanlar dokularında yoğun miktarda cıva, PCB ve ağır metalleri biriktirebilir. Bu yüzden kirli sularda yakalanan sazanların yenmemesi gerekir. Sazanlar oksijeni bol sularda da rahatlıkla yaşar.
 
SU SICAKLIĞI
Su sıcaklığındaki değişimler, sazanların beslenme alışkanlıklarını değiştirir. Su sıcaklığındaki artışlar, yakalanan balık miktarını ciddi ölüde azaltabilir. Hava sıcaklıklarının uzun süre sıcak olduğu yerlerde, beslenme alışkanlıkları kademeli olarak normale döner. Bu tip yerlerde yem değiştirmek yararlı olur. Kasein açısından fakir ancak semolina gibi karbonhidratlar açısından yoğun boili’ler daha etkili görünür. Daha küçük ve/veya daha ufak yemlerin de daha iyi vuruş aldığı görülmüştür.
 
Bir zamanlar sazanların 21 dereceden sıcak ya da 16 dereceden soğuk sularda yakalanamayacağı düşünülürdü. Yapılan araştırmalar, sazanların ortasında az bir su bulunen bir buz kütlesinin içinde bile yaşayabildiğini gösterdi. Sazanlar bunu kas özelliklerini ve yüzme merformansını birkaç haftalık sıcaklık uyumunun ardından değiştirebilmesiyle gerçekleştirebiliyor. Soğuk kış aylarında sazanlar genelde dibe yakın durur. Kış için iyi bir tüyo, suyun hafif de olsa ısındığı mevsime göre yüksek sayılabilecek hava sıcaklıklarında avlanmayı tercih etmektir. Balıkçılar, sazanların kış aylarında neyle ve nerede beslendikleri konusunda daha seçici olduğunu unutmamalıdır.
 
HAVYAR DÖKME
Su sıcaklığındaki değişiklikler, sazanın havyar dökme alışkanlıklarını etkileyebilir. Sazanlar su sıcaklığının 16-26 derece arasında olduğu bahar ve yazın ilk dönemlerinde havyar döker. Birkaç gün boyunca sürebilir. Sazanların 20-23 derece sıcaklıkta embriyonik gelişimi yaklaşık 3 gün sürer. Havyar dökme dönemi, kış aylarına yakın bir dönemde gerçekleşirse, sazan yavrularının kış bastırmadan önce vücutlarında yağ rezervi oluşturmak için zamanları kalmaz ve ölürler. Sazanlar bir yıl içinde 0.9 kg ağırlığa ve 15 cm uzunluğa erişebilir. Bu hızda büyümeye devam ederler ancak 10 dereceden daha soğuk sularda maksimum boya erişmelerine imkan olmaz. Maksimum boy için ideal sıcaklık 20-28 derecedir.
 

Kaynak www.carp-fishing-tactics.com
sancakbeyi Offline
#2 Gönderildi : 08 Eylül 2009 Salı 03:23:35(UTC)
sancakbeyi

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

6 Mesajına Toplam 6 Kere Teşekkür Edildi.
Bu Bilgiler sayesinde Artık Sazanları Daha İyi Tanıyorum. Teşekkürler Murat Bey
aDo_28 Offline
#3 Gönderildi : 24 Eylül 2009 Perşembe 01:55:56(UTC)
aDo_28

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 197

1 Mesajına Toplam 1 Kere Teşekkür Edildi.
Tesekkurler Paylasım İçin...
Bu konudaki kullanıcılar
Guest
Forumu Atla  
Bu foruma yeni konular postalayamazsınız.
Bu forumda ki konulara yeni posta gönderemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı düzenleyemezsiniz.
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy veremezsiniz.