logo
Hoşgeldiniz! forumda paylaşım yapabilmeniz için Giriş yap Yada Üye ol.

Bildirim

Icon
Error

cahituren Offline
#1 Gönderildi : 25 Ağustos 2009 Salı 15:40:27(UTC)
cahituren

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

  FLANDRA:
Beylik gemilerinin grandi direğine çekilen, direğin yarısı uzunluğunda ve aynı zamanda mızrak ucuna takılan uzun ve ensiz bayrak,
Genellikle ince bezden yapılmış, uçkurluk bölümü dar, kurdele biçiminde bayrak.
Geminin hizmette bulunduğunu belirten ve pruva direğine çekilen bayrak.
 
Değerli Dostlarım,
Sancak, Bayrak, Flama, Flandıra...
Değişik anlamları olan sözcükler.
Sancak; Alay seviyesindeki (Deniz Kuvvetlerinde muadili olan Komodorluk) birlikleri temsil eden, kenarları sim işlemeli, altında birliğin ismini taşıyan ve birliğin son neferi şehit olmadan teslim edilmeyen Bayrak.(Çanakkale  harbinde Kahraman 57. Alay'ın son neferi şehit olduktan sonra Alay Sancağı Avustralyalılar tarafından alınmış olup Ülkelerinde bir müzede saygı ile sergilenmektedir.)
Milli Bayrak; Bir ulusun simgesi, kutsal bir anlamı olan ve tarihe bağlı simge.
Flama; Daha ziyede işaretleşme amacıyla kullanılan değişik anlamlı simgeler. Örneğin: işaret flamaları, özel anlamlı flamalar, rakam flamaları (0'dan 9'a kadar) ve rakam sancakları (0'dan 9'a kadar). Rakam sancakları dikdörtgen olup rakam flamaları kesik üçgendir ve farklı anlamlar içerirler.
Flandıra; yukarda çeşitli sözlüklerden anlamlarını vermeye çalıştım. Harp gemilerinde makam sahibi bir komutan olursa gemide olduğu süre içinde onun forsu çekilir. Harp Filosu Komutanı gibi...
Normal şartlarda gemide o gemiye atanmış Komutan bulunur. Komutan Forsu ise "Flandıra" dır.
Flandıra; 16 yy.'da Atlas Okyanusunda özellikle İspanyol ve İngiliz Donanmalarımın egemenlik ve bölgeyi kontrol altında tutmak için yaptıkları uzun yıllar süren deniz savaşlarında ortaya çıkmıştır.
Bir seferinde İspanyol Komutan gemisinin Grandi Direğine "süpürge" toka ederek savaş alanına girmiştir. Anlamı şudur: Bu bölgeyi  süpürüp sizi dışarı atacağım.
İngiliz Komutanın cevabı gecikmemiş, o da gemisinin Grandi Direğine bir "kırbaç" toka ederek rakibini yeneceğini ve kendisini kırbaçlayacağını ima etmiştir.
O zamandan beri Komutanı simgeleyen ince ve yukadra tarif edilen bir bayrağın gemi direğine toka edilmesi adet olmuştur.
Zaman içinde bir çok şey nesiller geçerken değişiyor. "Alev örten huni" nin "Alefortan foni" olması gibi.
Biz Deniz Lisesinde öğrenci iken sofraya gelir hiç bir şeyi ellemezdik. Nöbetçi öğrenci sessizliği temin ettikten sonra "Buyrun" derdi ve otururduk. Zamanla "Buyrun" Buyur" a dönüşmüş, neyse yıllar sonra uyarılarla tekrar eskiye döndü.
Gemilerde; "Personel Manevra Yerlerine" komutu vardır ve anlamı açıktır. "Personel Savaş Yerlerine" komutu vardır ve anlamı bellidir. Şimdilerde "Alesta Personel Manevra Yerlerine" gibi bir komut kullanılıyor ki hatalıdır. Çünkü gemide alesta olmayan bir personel yoktur. Herkesin, manevra yeri, savaş yeri, savaş nöbet yeri vardır ve istisnası olamaz.
Yatçılıkta ise Flandıra yerine tekne sahibinin kişisel forsu kullanılabilir ki şimdilerde sık karşılamıyoruz. Muhittin Öney Bey vefat ettiğinde ailesi tabutunun üzerine forsunu koymuştu ki çok anlamlı ve yerinde bir davranıştı.
Seyir halinde iken "Alesta Tramola=tramolata hazır ol" ve ardından "tramola=tramolayı uygula" ve benzer komutlarla ekip bilgilendirilmiş olur.
 
Bu konudaki kullanıcılar
Guest
Forumu Atla  
Bu foruma yeni konular postalayamazsınız.
Bu forumda ki konulara yeni posta gönderemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı düzenleyemezsiniz.
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy veremezsiniz.