logo
Hoşgeldiniz! forumda paylaşım yapabilmeniz için Giriş yap Yada Üye ol.

Bildirim

Icon
Error

sancakbeyi Offline
#1 Gönderildi : 19 Eylül 2009 Cumartesi 03:43:12(UTC)
sancakbeyi

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

6 Mesajına Toplam 6 Kere Teşekkür Edildi.
Sazan Avına Hazırlık

Sazan avına çıkarken en unutulmaması gereken şey kepçedir,daha sonra yemler oltalar ve aparatlar.Avlağa vardınız;ilk önce yer seçimini yapmalısınız,eğer daha önce bu yere gittiyseniz balık açısından performasnlı bir yerse tekrara oraya oturmanızı tavsiye ederim,eğer yeri bilmiyorsanız yer seçimini şu esaslara bağlı olarak yapmalısınız;

RÜZGAR-en belirleyici etkendir.

GÖLÜN DENİZ SEVİYESİNDEN YÜKSEKLİĞİ-(balığın havyar atma zamanları,yemlenmesi,yatması,dolaştığı bölgeler değişir)
BALIĞIN YATTIĞI YER (her gölün coğrafi yapısına göre değişir)
GÖLÜN KENAR TOPRAK YAPISI (gölün farklı kıyılarında farklı toprak yapıları olabilir yer seçimi değişebilir)
AVLANILACAK BÖLGENİN KIYI EĞİMİ(bu çok önemli bir kaidedir)
SAZANIN YEMLENMEYE İLK ÇIKACAĞI BÖLGE-yer seçiminde ana esas budur balığın ilk yemleneceği kıyıyı bulmak.eğer trofe arıyorsanız büyük sazanların çok fazla hareket etmediğini,yemlenmek için fazla mesafe katetmediğini,ve daha uzun zaman aralıkları ile yemlenme yaptığını göz önünde bulundurmanız gerekir,buna bir örnek olarak;(sizin beslediğiniz bir bölgeden siz 2-3 gün uğraşmanıza rağmen alamadığınız bir trofenin 4. gün başaksının alması gibi)bu esaslara göre yer seçimini yaptıktan sonra;
OLTALARIN ATILMASI KAMP-oltalarınızı atarken en dikkat edeceğiniz şey sessizliktir,yaptığınız aşırı gürültü oradaki yemlenen balıkların saatlerce oraya uğramamasına neden olur ,buna göre kamp bölgesi mümkün olduğu kadar oltaları görüş açısına bağlı olarak uzak seçilmelidir,ayağınıza lastik özel ayakkabılar giymenizi tavsiye ederim, özellikle taşlık yerlerde bu çok işinize yarar .sazan avcılığında yemlerin süresi ortalama bellidir,mümkün olduğu kadar uzun aralıklarla oltaların başına inilmelidir.attığınız olta sayısı da abartı olmamalıdır 3 adım ara en maksimum aralık olmalıdır daha sık atılan oltalar suyun içinde misina curcunası görüntüsü vermekte ve çok akıllı olan sazan balığını ürkütmektedir.Kurduğunuz kamp oltalara hakim yerde olmalı,eğer gece kalınıyorsa oltalardan size seslenen arkadaşınızı duyacak şekilde kurulmalıdır ,gece mutlaka bir nöbetçi bırakılmalıdır çünkü sazan balığı yakalandıktan sonra hızlı müdahale edilmesi gereken bir balıktır,yakalandıktan sonra hemen en yakın taş ın veya kökün arkasına siner ve oltanız takılır.Gece asla yapmamanız gereken iki şey vardır birincisi arabanın kapısını vurmak ve suya ışık tutmaktır.
YEMLEME-yemleme esasları şu olmalıdır;
MEVSİM-(seçeceğiniz yemi belirleyen ilk esas mevsimdir,balığın bulunduğunuz mevsimde rağbat ettiği yem olmalıdır.)
AVIN SÜRESİ-(yemlenme avın süresi ile doğru orantılıdır,günümüzde en yanlış anlaşılan konulardan biridir kısa zamanlı gidilen bir yerin fütürsuzca abartılı yemlenmesidir)
BALIK TUTMAK İÇİN KULLANDIĞINIZ YEM-(eğer balık tutarken parteküllerden yani küçük parçalardan oluşan yem kullanıyorsanız,yemleme asla yapmamalısınız.
TERS YEMLEME-( canlı yem ile avlanırken kuzu yemi ile yemleme yapmak gibi)
BALIK POPÜLASYONLARI-(göldeki balık popülasyonunu bilmek önemlidir,attığınız yemi hangi balıkların yiyeceğini ve bu balıklarının popülasyon olarak baskınlığını bilmeniz atacağınız yem miktarını belirler.)
ALIŞTIRMA YEMİ-(balığı herhangi bir yeme alıştırmak için yapılan yemleme günümüzde yeni gelişen boili ile avcılıkta ağırlıklı kullanılan bit sistemdir balığın alışık olmadığı yemlere alıştırılması zaman alabilir)
BALIĞI ÇEKME YEMİ-(bu yemleme şekli küçük parçacıklar şeklinde olmalıdır ana esas tutmak istediğiniz balığın küçüklerini o bölgeye çekip büyüklerin dikkatini çekmektir,önceden yapılmasına gerek yoktur ,balık tutarken yapılır.)
Bu esaslar çoğaltılabilir ama buradaki ana mantık şu şekilde üç bölümde toplanabilir;
1-BALIĞI BİR YEMLENME BÖLGESİNE ALIŞTIRMAK
2-BALIĞI KULLANDIĞINIZ YEME ALIŞTIRMAK
3-BALIĞI KULLANDIĞINIZ YEMİN ŞEKLİNE ALIŞTIRMAK
unutmayalım arkadaşlar balıkta DOYAR .son yıllarda yaygın olarak yemlemek balık tutmanızı arttırır fikri doğru olmakla beraber fazla yapılan yemleme de tam tersi sonuç vermektedir.
Bu bölüm Bülent Yıldırım'dan alıntıdır.
--------------------------------------------------------------------------------Tatlısu avcılığı denildiğinde ilk akla gelen şüphesiz sazan balığı avcılığıdır.Avlaması bir o kadar kolay olduğu halde sazan balığının yerini tespit etmek biraz zordur.Şimdi bakalım sazan balığı nerelerde yaşar buna birlikte göz atalım.

Sazan Balığı nerelerde yaşar?
Çok değişik şartlara adapte olup yaşabilmesine rağmen, genelde büyük, hafif akıntılı veya durgun suları daha çok severler, ama nehirlerde de rahatlıkla yaşarlar. Sazan derin dip yamaçlarında, dibi taşlık kayalık yerlerde pek bulunmaz. Hafif eğimle derinleşen, otluk, dibi kum veya çamurla kaplı yerlerde, derelerin göllere döküldüğü ağızlarda daha çok bulunur. Akarsularda ağaç kökleri, kovuklar. suların mendereslerle anaforlar yaptığı bölgeler sevdiği yerlerdendir. Gençlerini daha sığ sularda yakalamak mümkün iken yaşlı ve iri balıklar daha derin sularda kıyılardan uzaklarda olmayı tercih eder. Sıcak seven bir balık olduğundan yaz boyunca genelde güneşin ısıttığı sığlıklarda dolaşır ve yemlenir. Kışın derine çekilir.

Yaşadığı ve nerelerde bulunduğuna dair ipuçlarından yola çıkarak;
Şimdi gelin hangi olta ve yöntemlerle tutulduğunu birlikte görelim.

Takım
Kamış 3,5 - 3,8 metre boyunda 40 - 80 veya 80 - 150 gr. ağırlık atma kapasiteli.
Makara 0.40 misinadan en az 100 metre alacak kapasitede.
İğne balığın boyutuna göre bir numaradan altı numaraya kadar olabilir.
Kurşun 50gr. – 100 gr. olabilir.

YEMLEME: Bu işlem için en uygun materyal bayat ekmek ve haşlanmış tahıldır. Ufalanmış bayat ekmek yada tahıl çamurla karıştırılıp avuç içine sığacak büyüklükte toplar yapılır. Bunlar güneş altında 2-3 saat kadar kurutulur . Daha sonra bu materyal avlanacak mıntıkaya atılır. Balığın oltaya vurmasına göre yarım saatte bir yada saat başı 1 top atılarak balıkların o bölgede toplanması sağlanır. Ayrıca av sırasında kullandığımız yeme göre bu yem parçaları , top şeklindeki hazır yemlerde aynı amaçla kullanılabilir. Hatta boili denilen fındık büyüklüğünden ceviz büyüklüğüne değişen boylardaki hazır yada evde avcı imalatı olan yemleri sapanlarla uzaktan yakına doğru atıp balığın kıyıya çekilmesine çalışan örnekleri gösteren pek çok internet sayfası vardır. Özetle işin özü iyi yemlemeden geçer.

YEMLER

Tahıllar ve tahıl ürünleri.
Canlı ve hayvansal kaynaklı yemler.
Ekmek, hamur, taze haşlanmış mısır, küspe, kuru üzüm, mısır konservesi, yarma, kepek, patates ve Bitki tohumları veya bunlardan yada karışımlarından mamul yemler.
Sinek, solucan, çekirge, böcek, balık iç organları, canlı küçük balık, sazanın kendi eti, tavuk yada kanatlı ciğeri, tavuk göğüs eti, balık filetoları, kırmızı et...

Yukarıdaki listeden de anlaşılacağı üzere sazan avında akla hayale gelecek neredeyse her türlü yem kullanılmaktadır. Yemlerin bu kadar çeşitlilik göstermesi yörelere göre bitki örtüsünün dolayısıyla da daha çok bitkisel kaynaklı beslenen balığın beslenme alışkanlıklarının değişik olmasındandır. Ancak hayvansal kaynaklı yemler de pek farklılık gözlenmemekte ve özellikle solucan her yerde daima ortak payda olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dip oltası ile avcılık.
Dip oltası avcılığında genellikle kullanılan klasik  dip oltalarına mısır.solucan,ekmekiçi,hamur,Boili v.s... takılarak avlanılır.Bunlara örnek vermek gerekirse:
Boili ile avcılık
[image]http://img6.imageshack.us/img6/7909/sazann.jpg[/image]
Mısır ile avcılık
[image]http://img6.imageshack.us/img6/5157/misir1.jpg[/image]

[image]http://img6.imageshack.us/img6/9559/misir1n.jpg[/image]

[image]http://img6.imageshack.us/img6/8554/17881903.jpg[/image]

[image]http://img6.imageshack.us/img6/8208/96227124.jpg[/image]

[image]http://img6.imageshack.us/img6/749/15258865.jpg[/image]

Şamandıralı takım İle Avı 

[font="comic sans ms"] Önceden yemlenen bölgeye 50-60 numara misinadan oluşan bir bedene fırdöndü bağlanır bunun ucuna aynı kalınlıkta 30 cm kadar bir misina beden bağlanır ve şamandıra mantarı burada yer alır. Bununda ucuna klipsli bir fırdöndü bağlanır. Klipsten itibaren 40 numara misina ile 1 metre kadar bir köstek bağlanır ve olta iğnesi bunun ucuna bağlanır. Bu şekilde bağlamanın faydası olta iğnesini rahatça değiştirebilmek ve iri bir balık yakalandığında şayet misina kopacak olursa tüm takıma zarar vermek yerine uçtan kopmasını sağlamaktır.Eğer makine ve kamışla av yapılıyorsa makinenin debriaj sistemi bulunduğundan beden için 40 köstek için 35 numaralı misinalar kullanılabilir. Kullanılacak yem olta iğnesine iğnenin tamamını kapatacak şekilde takılıp olta atılır. Balık yemi kaptığında hemen tasma vurulmamalıdır. Balık şamandırayı birkaç metre götürdükten sonra tasma vurulup balığın direnci ölçülür. Oltada iri bir balık olduğu anlaşılırsa misina yavaş ,yavaş çekilir. Çok direnç gösterirse hafifçe bırakılıp tekrar çekilmelidir. Bu işlem balığın yorulup kendini bırakmasına kadar sürdürülmelidir bu bazen 15 dakika kadar sürebilir. Balık kıyıya geldiğinde en iyisi kepçe ile almaktır. Eğer kepçe yoksa misinadan tutarak balık dışarı alınmamalı mutlaka bir el ile balık karnından tutularak karaya alınmalıdır. Bu işlemler mümkün olduğunca sessiz yapılmalı, yemlediğimiz yerde başka balıklarında olabileceği untulmamalıdır. Avladığınız yerin özelliğine ve balığın iriliğine göre suya düşmemek için mutlaka önlem alınmalı eğer can güvenliği tehlikeye düşecekse teredüt edilmeden balık salıverilmelidir.[/font]
[font="comic sans ms"][/font] 
[font="comic sans ms"]Alıntıdır.

[/font]
sancakbeyi Offline
#2 Gönderildi : 19 Eylül 2009 Cumartesi 04:27:05(UTC)
sancakbeyi

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

6 Mesajına Toplam 6 Kere Teşekkür Edildi.
Sazan Avında Boili İle Kullanılan Takımlar
Bu çalışmadaki resimde yer alan sistemler, Amerika sazancılar derneği sitesinden alınarak oluşturulmuştur.

[image]http://img65.imageshack.us/img65/176/acsru3.jpg[/image]
orenli Offline
#3 Gönderildi : 19 Eylül 2009 Cumartesi 20:36:04(UTC)
orenli

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

türker abi bilgiler için teşekkürler balığa gittiğimde bunlar çok işime yaricak bilgiler eline ameğine sağlık
aDo_28 Offline
#4 Gönderildi : 24 Eylül 2009 Perşembe 01:16:51(UTC)
aDo_28

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 197

1 Mesajına Toplam 1 Kere Teşekkür Edildi.
Bilgiler İçin cok Tesekkurler...
sancakbeyi Offline
#5 Gönderildi : 25 Eylül 2009 Cuma 02:03:22(UTC)
sancakbeyi

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

6 Mesajına Toplam 6 Kere Teşekkür Edildi.
İlker Kardeşim Bilmek Önemli Değil Bence Önemli Olan Bunları Paylaşmak.
Rastgele

Türker MANGA
mehmet tuncay Offline
#6 Gönderildi : 01 Ekim 2009 Perşembe 01:51:03(UTC)
mehmet tuncay

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

sizin gibiustayla avlanmakisterdi rast gele
patner Offline
#7 Gönderildi : 01 Ekim 2009 Perşembe 21:43:22(UTC)
patner

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

Bu güzel ve,aydınlatıcı bilgiler icin teşekkür ederim.Saygılar
orenli Offline
#8 Gönderildi : 01 Ekim 2009 Perşembe 22:05:56(UTC)
orenli

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

teşekkürler türker abi saygılarımla
karacanemre Offline
#9 Gönderildi : 08 Ekim 2009 Perşembe 13:17:11(UTC)
karacanemre

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

bilgilerinizi paylaştıgınız için tşk ederim...
volkanmete Offline
#10 Gönderildi : 16 Ekim 2009 Cuma 19:58:11(UTC)
volkanmete

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

ABİCİĞİM BU AYDINLATICI BİLGİN İÇİN TEŞEKKÜRLER.SANA ZAHMET BİRDE ALABALIK AVINDA NE TÜR İĞNE TAKIMLARI VE YEMLERİ KULLANACAĞIMIZIDA SÖYLERSEN SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER VE RASTGELE...
cocuk_ozgur Offline
#11 Gönderildi : 30 Mart 2010 Salı 01:55:30(UTC)
cocuk_ozgur

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

verdiniz bilgiler için teşekkür ederim
kudret41 Offline
#12 Gönderildi : 10 Nisan 2010 Cumartesi 15:09:26(UTC)
kudret41

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

paylaşım için teşekkürler
mahir_kablan Offline
#13 Gönderildi : 19 Nisan 2010 Pazartesi 15:09:39(UTC)
mahir_kablan

Sıralama: Newbie

Gruplar: Registered
Katılan: 14.08.2012(UTC)
Mesajlar: 0

mrb acaba sazan avı turna avı hangi aylarda yapıla bilir bilgi verirsenız sevinirim tşk
Bu konudaki kullanıcılar
Guest
Forumu Atla  
Bu foruma yeni konular postalayamazsınız.
Bu forumda ki konulara yeni posta gönderemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı silemezsiniz.
Bu forumdaki postalarınızı düzenleyemezsiniz.
Bu forumda anketler yaratamazsınız.
Bu forumdaki anketlere oy veremezsiniz.